Objednať projekciu O filme

Lesné jahody

Lesné jahody

(Smultronstället)

12 filmových ocenení, 1960 nominácia na Oscara za najlepší originálny scenár
Berlinale 1958 - Cena FIPRESCI, Zlatý medveď
MFF Benátky 1958 - Cena Francesca Pasinettiho
Švédsko 1957 do 15 rokov nevhodné 91min.
  • 19. 07. 2018
  • Dráma

„Po živote plnom chladu a ignorancie je starnúci profesor nútený vyrovnať sa s prázdnotou vlastnej existencie.”

Zvláštny sen samotárskeho profesora Borga v úvode filmu otvára Bergmanovu filmovú reflexiu starnutia a strachu z blížiacej sa smrti a premrhaného života.

Sen starnúceho profesora Borga naznačuje neodvratnú blízkosť jeho smrti, a zároveň neodčinený dlh, ktorý musí do konca svojho života splatiť. Rozhodne sa odcestovať na juh Švédska, no z poverčivosti a strachu pred lietadlom uprednostní cestu autom. V sprievode jeho nevesty sa výlet mení na cestu do minulosti a vnútra, počas ktorej sa hranice medzi skutočnosťou a snom pomaly rozplývajú. Na konci namáhavej duševnej púte Borga čaká kruté sebapoznanie a prehodnotenie doterajšieho života.

Lesné jahody sú veľmi osobným autorským dielom. Borgov hrozivý sen je inšpirovaný Bergmanovým vlastným snom a film je jeho intímnou spoveďou, ktorej cieľom je dosiahnuť psychickú úľavu. Bolestný smrteľný zápas prežíval v úlohe profesora aj jeho predstaviteľ – Victor Sjöström.

Snímka bola v roku 1960 nominovaná na Oscara za najlepší originálny scenár a získala ďalších 12 filmových ocenení, napríklad cenu FIPRESCI a Zlatého medveďa na MFF v Berlíne 1958 či v tom istom roku Cenu Francesca Pasinettiho na MFF v Benátkach.

Ingmar Bergman Victor Sjöström, Gunnar Björnstrand, Ingrid Thulin, Bibi Andersson
Ingmar Bergman
Gunnar Fischer
Erik Nordgren
Oscar Rosander