Objednať projekciu O filme

Leto s Monikou

Leto s Monikou

(Sommaren med Monika)

Švédsko 1953 do 15 rokov nevhodné 96min.
  • 19. 07. 2018
  • Dráma

„Prvá láska býva nezabudnuteľná.”

Druhé pokračovanie Bergmanovej tzv. letnej trilógie, evidentne inšpirované zmyselnou a zároveň sviežou sexualitou švédskej herečky Harriet Andersson, ktorá sa neskôr stala jednou z Bergmanových dvorných herečiek, prináša krutý obraz mladej nezrelej lásky, spejúcej k tragickému koncu. Leto s Monikou predstavuje jeden z najdôležitejších filmov švédskeho režiséra, v ktorom Bergman pokračuje vo svojom sústredenom skúmaní citových vzťahov a preukazuje svoju profesionálnu vyzretosť filmového režiséra.

Nekompromisná a divoká Monika (Harriet Andersson) pracuje na zeleninovom trhu a očarí plachého a nesmelého Harryho (Lars Ekborg). Sotva dospelá mladá dvojica zo sociálne nižšej vrstvy sa do seba vášnivo zamiluje a v lete podnikne romantický únik loďou z mesta, od rodičov a od zodpovednosti na vzdialený ostrov s letnými sídlami. Spočiatku je všetko krásne a bezstarostné, no s koncom leta prichádzajú prvé problémy a po Monikinom otehotnení sa rajské opojenie rozplynie v krutej realite nedostatku peňazí a neschopnosti postarať sa o prichádzajúce dieťa. Dvojica zbavená naivných ilúzií sa musí vrátiť do mesta, kde je vrhnutá späť do krutej reality, a jediným východiskom z neutešujúcej situácie je uzavretie manželstva. Čoskoro po narodení dcéry však Moniku začne manželský život nudiť. Nájde si milenca a odchádza od dcéry i od Harryho.

Svojou ranou zmyselnou psychologickou štúdiou mladej lásky dvoch neskúsených milencov Bergman v roku 1953 dosiahol jeden zo svojich najväčších medzinárodných úspechov.

Ingmar Bergman Harriet Andersson, Lars Ekborg, Dagmar Ebbesen, Åke Fridell, Naemi Briese, Georg Skarstedt, John Harryson
Per Anders Fogelström
Gunnar Fischer
Erik Nordgren
Tage Holmberg,
Gösta Lewin

Galéria