Objednať projekciu O filme

Muži a Bergman

Muži a Bergman

(Männen och Bergman)

Švédsko 2008 do 12 rokov nevhodné 52min.
  • Dokumentárny

„Posledné roky režiséra Ingmara Bergmana očami jeho hercov.”

Ingmar Bergman, švédsky filmový režisér, si vyslúžil uznanie za hĺbkové filmové analýzy ľudských citov a stal sa vzorom pre niekoľko generácií tvorcov na celom svete. Vo svojich dielach sa sústreďuje na vnútorné rozpory a krehkosť duše a v neposlednom rade na vzťahové problémy. Všeobecné uznanie ako jedného z najväčších filmových režisérov svojej doby získal vo Švédsku aj v zahraničí filmom Fanny a Alexander (1981), ktorý nakrútil po návrate z dobrovoľného exilu v Nemecku. Jeho filmy boli veľa ráz nominované na Oscara, ktorého mu napokon udelili za filmy Prameň panny, Ako v zrkadle a Fanny a Alexander. Najvyššie ocenenia získal Bergman aj na Medzinárodných filmových festivaloch v Berlíne a Cannes. Bol všeobecne známy svojou dominantnou citlivosťou pri režírovaní herečiek a často zdôrazňoval, že herci a herečky sú pre jeho prácu mimoriadne dôležití, lebo predstavujú najväčší zdroj inšpirácie. Z tohto hľadiska je preto zaujímavé pozrieť sa na Bergmana práve z perspektívy jeho hercov.

Muži a Bergman je dokument sledujúci posledné roky Ingmara Bergmana, kde niekoľkí výnimoční švédski herci – Thommy Berggren, Börje Ahlstedt, Thorsten Flinck a Erland Josephson – hovoria o spolupráci s Bergmanom. Stávame sa svedkami unikátneho portrétu výnimočného švédskeho režiséra, v ktorom sledujeme jeho filmovú i divadelnú tvorbu od začiatku 50. rokov až po jeho poslednú divadelnú hru o päťdesiat rokov neskôr.

Máme pred sebou príbeh Bergmana ako režiséra a príbeh Bergmana ako muža. Sprievodcu nám robí uznávaný švédský filmový kritik Nils Petter Sundgren, ktorý sledoval Ingmara Bergmana počas celej jeho kariéry.

Eva Beling Thommy Berggren, Börje Ahlstedt, Thorsten Flinck, Erland Josephson, Nils Petter Sundgren