Objednať projekciu O filme

Skvelý deň

Prílohy

Skvelý deň

(Un giorno perfetto)

MFF Benátky - Cena Francesca Pasinettiho (najlepšia herečka), nominácia na cenu Zlatý lev
Taliansko 2008 do 15 rokov nevhodné 105min.
  • 05. 06. 2014
  • Dráma

„Hľadanie samého seba v rozkladajúcich sa manželských vzťahoch.”

Niekdajší asistent réžie tvorby filmov pri takých osobnostiach ako Maurizio Ponzi či Massimo Troisi a v súčasnosti jeden z najúspešnejších a najoceňovanejších talianskych režisérov Ferzan Ozpetek v roku 2008 vytvoril rafinovanú psychologickú analýzu vzťahov dvoch manželských párov.

Hlavnými aktérmi príbehu sú manželia Emma a Antonio. Po roku ich odlúčenia sa do tejto rodiny vracia brutalita, ktorá neustále formovala ich manželstvo. Tentoraz je to však aj s drsnými následkami. Popri nich sledujeme ešte jeden manželský pár a rodinu Antoniovho šéfa Elia Fioravantiho. Ten sa zo všetkých síl snaží zachrániť svoju politickú kariéru, ale  neuvedomuje si, že tým ničí svoj osobný život, a svojej žene Maji nedáva inú možnosť, ako ho opustiť. Navyše sa už dávno vzdialil svojmu synovi. V jeden perfektný deň však Emma, Antonio, Elio a Maja vyložia na stôl všetky karty, s ktorými hrali svoje životy plné hry a pretvárky a snažia sa znovu získať nad nimi i nad sebou samými stratenú kontrolu. Aj napriek tomu, že by to mohlo znamenať neskutočnú zradu  tých, ktorých najviac milujú.

Podobne ako predchádzajúce Ozpetekove snímky (Turecké kúpele, 1997; Falošné vzťahy, 2001; Okno naproti, 2003), aj Skvelý deň zaznamenal úspech vo festivalovom filmovom svete. V roku 2008 priniesol na MFF v Benátkach nomináciu na hlavnú cenu Zlatý lev pre Ferzana Ozpeteka a Cenu Francesca Pasinettiho (SNGCI) pre Isabellu Ferrari, predstaviteľku Emmy.

Ferzan Ozpetek Isabella Ferrari, Valerio Mastandrea, Valerio Binasco, Nicole Grimaudo, Federico Costantini
Ferzan Ozpetek,
Sandro Petraglia
Fabio Zamarion
Andrea Guerra
Patrizio Marone

Galéria