Objednať projekciu O filme

Europolis

Europolis

MFF Montreal - Špeciálne uznanie poroty
MFF Cyprus 2011 - Cena CIFF (najlepšia kamera)
Francúzko, Rumunsko 2010 do 12 rokov nevhodné 98min.
  • Dráma

„Cesta do iného sveta za obnovou rumunských tradícií.”

Hraný celovečerný debut dokumentaristu Cornela Gheorghitu rozpráva príbeh Magdaleny a jej syna Naeho, ktorí sa vyberú do Francúzska, aby si podľa starých rumunských tradícií uctili dušu človeka, odchádzajúceho z tohto sveta.

Magdalena a Nae žijú v malom prístavnom mestečku Sulina vo východnom Rumunsku. ležiacom na pobreží Čierneho mora. V jeden deň im nečakane príde telegram z Francúzska, že dlhý čas nezvestný Magdalenin brat Luca a Naeho strýko prednedávnom umrel. Telegram poslal Lucov vykonávateľ závetu, ktorý ich žiada, aby Nae a jeho matka prišli do Francúzska na oficiálne prečítanie Lucovej poslednej vôle. Matka so synom to riziko podstúpia, horko-ťažko nazbierajú peniaze na cestu a vyberú sa do úplne neznámej krajiny, ležiacej na druhej strane kontinentu. Jedným z posledných želaní a prosieb zosnulého Luca je byť pochovaný na cintoríne v jeho rodnom rumunskom meste Sulina. Rumunská tradícia totiž vyžaduje, aby sa duša z mŕtveho tela počas 40 dní smútku vrátila tam, kde sa jej život začal. A Lucova duša sa rozhodne využiť práve Naea, aby sa mohla vrátiť na miesto svojho večného odpočinku.

Snímka v roku 2010 získala Špeciálne uznanie poroty na MFF v Montreali a Cenu CIFF na MFF na Cypre 2011 v kategórii najlepšia kamera.

Cornel Gheorghita Adriana Trandafir, Áron Dimény, Dorin Andone, Adina Cartianu, Petre Nicolae
Cornel Gheorghita,
Adina Dulcu,
Loïc Balarac
Ovidiu Marginean
Diego Losa,
François Petit
Nathalie Mougenot