Objednať projekciu O filme

Dom košatej lásky

Dom košatej lásky

(Haarautuvan rakkauden talo)

Národná fínska filmová cena Jussi 2010 - 3 nominácie
Fínsko 2009 do 15 rokov nevhodné 102min.
  • Dráma
  • Komédia

„Rozpad manželstva ako príležitosť objaviť seba samého.”

V komédii Mika Kaursimäkiho, brata slávnejšieho fínskeho režiséra Akiho Kaursimäkiho, sa zatrpknuté manželstvo mení na čím ďalej, tým podivnejšiu hru.

Juhani je rodinným psychoterapeutom a Tuula je profesionálna konzultantka. Sú manželmi už dlhé roky a ich vzťah už dávno vyhasol. Rozhodnú sa, že je čas sa rozísť, a veria, že sú dostatočne inteligentní a uvedomelí na to, aby sa delili o spoločný domov, kým sa ich rozvod ukončí. Jedného večera kamarát Pekka Juhanimu poradí, aby svoju novo nadobudnutú slobodu využil, a tak si Juhani nájde novú známosť a privedie ju domov. Tuula potichu zúri a rozhodne sa mu to vrátiť – začne sa stretávať so sympatickým pilotom. Juhani nechce zaostať, ale keď sa ukáže, že jeho známosť je len na jednu noc, má problém nájsť si novú priateľku. S pomocou svojej matky a nevlastného brata si Juhani najme prostitútku Ninu, ktorá má vystupovať v úlohe jeho novej priateľky. V stupňujúcej sa citovej vojne sa však veci skomplikujú, keď prostitútka pracujúca pre Juhaniho matku zmizne a s ňou aj veľký obnos spoločných peňazí.

Dom košatej lásky je čiernou komédiou, v ktorej sa divák nemusí obávať vážneho pohľadu na komplikovaný svet medziľudských vzťahov. Hoci snímke nechýbajú vážnejšie okamihy, režisér ich využíva predovšetkým na nadýchnutie sa pred ďalšou porciou rozmarnej frašky. Film predstavuje početnú plejádu podivných postavičiek (stvárnených neznámymi hercami), ktorá vdychuje Kaurismäkiho snímke zvláštne podmanivé čaro. Skúsenému fínskemu režisérovi sa jednoducho podarilo nakrútiť vtipnú komédiu, ochutenú mafiánskym korením.

Snímka si vyslúžila tri nominácie na národnú fínsku filmovú cenu Jussi 2010 pre najlepšieho herca (Hannu-Pekka Björkman), najlepšiu herečku (Elina Knihtilä) a za najlepší strih (Jukka Nykänen).

Mika Kaurismäki Elina Knihtilä, Hannu-Pekka Björkman, Tommi Eronen, Kati Outinen, Kari Väänänen, Antti Virmavirta, Irina Björklund, Timo Torikka, Sakari Kuosmanen
Petri Karra,
Mika Kaurismäki
Rauno Ronkainen
Jukka Nykänen