Objednať projekciu O filme

Nepriateľ

Nepriateľ

(Neprijatelj)

MFF Thessaloniki 2011 - Cena divákov
MFF Sofia 2012 - Cena FIPRESCI
Srbsko, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Maďarsko 2011 do 15 rokov nevhodné 109min.
  • Dráma
  • Komédia

„Oficiálny koniec Bosnianskej vojny neznamená koniec boja o prežitie.”

Mladý srbský režisér, ktorý ako jeden z mála filmových tvorcov do svojich 40 rokov vytvoril už niekoľko krátkych, televíznych a viac ako 5 celovečerných hraných filmov, sa v snímke Nepriateľ vracia do nedávnej a ešte stále chúlostivej minulosti štátov bývalej Juhoslávie.

Príbeh zasadzuje do obdobia tesne po skončení tzv. Bosnianskej vojny medzi Srbskom na jednej strane a Bosnou s Chorvátskom na druhej strane, ktorá vypukla ako dôsledok rozpadu bývalej Juhoslávie. Sleduje skupinu vojakov odstraňujúcich výbušné míny z polí na hranici štátov, ktoré ešte pred pár dňami viedli krvavú vojnu. Každý z vojakov je poznačený nepríjemnými skúsenosťami z bojov v prednej línii. Každý svojím vlastným spôsobom čelí strachu a spomienkam. Niektorí z nich majú sklony k sebadeštrukcii, iní sú šťastní, že sú nažive. Ďalší trpia katatóniou z prežitých tráum, iní nachádzajú útočisko v modlitbe. Pri svojej práci však v pivnici rozbombardovanej továrne objavia tajomného muža, ktorý necíti chlad, hlad a nepýta si ani cigarety. Čoskoro po jeho objavení začínajú záhadne miznúť ľudia. Kto je ten záhadný muž?

Režisérovi, ktorý má na konte viac než sto filmových cien, priniesol film Nepriateľ ešte ďalšie dve významné ocenenia: V roku 2011 na MFF v Thessalonikách v Grécku si odniesol Cenu divákov a v roku 2012 na MFF v Bulharsku v Sofii dostal prestížnu Cenu FIPRESCI.

Dejan Zečević Aleksandar Stojkovic, Vuk Kostic, Tihomir Stanic, Ljubomir Bandovic, Marija Pikic
Dejan Zečević,
Djordje Milosavljević
Dusan Joksimović
Nemanja Mosurović
Marko Glusać