Objednať projekciu O filme

Stratený v Afrike

Stratený v Afrike

(Kidnappet)

MFF Sarajevo - Zvláštna cena poroty za najlepší film pre mladistvých
Dánska filmová akadémia - Ceny Robert
Dánsko 2010 do 12 rokov nevhodné 90min.
  • Dráma

„Osudné stretnutie dvoch malých chlapcov, vyrastajúcich v odlišných svetoch, ktorí sú v boji o prežitie odkázaní jeden na druhého.”

Dánska režisérka, scenáristka a filmová producentka vo svojom druhom celovečernom hranom filme rozpráva príbeh malého chlapca, ktorý sa vďaka adopcii vyhol africkým chudobným a špinavým slumom, no ktorého dovolenka v rodnej krajine s adoptívnymi rodičmi navždy poznačí.

Simon, 11-ročný adoptovaný černošský chlapec z afrického sirotinca a milovník futbalu, cestuje so svojou dánskou matkou do jeho rodnej zeme, do Kene. Chvíľu po pristátí lietadla však Simon stratí svoju milovanú futbalovú loptu. Keď sa ju pokúša nájsť, stratí sa v najväčšom mestskom slume. Prirodzene, so svojimi značkovými topánkami a módnym oblečením vyčnieva z radov ufúľaných a zanedbaných afrických chlapcov, ale hneď ako sa ušpiní, vyzerá ako akékoľvek iné africké dieťa. Stretáva Amosa, vyrastajúceho v špinavom slume, ktorý nemal také šťastie ako Simon. Keď však Simonova matka, Susanne, vystupuje v médiách a sľubuje za nájdenie svojho syna odmenu, zo Simona sa stáva živý lovný terč. Podarí sa Simonovi nájsť zúfalú matku a Amosovi objaviť šťastie, o ktorom ani nevedel, že existuje?

Film v roku 2011 získal množstvo nominácií a filmových ocenení, medzi nimi niekoľko dánskych filmových cien Robert, udeľovaných Dánskou filmovou akadémiou, a režisérka filmu si z MFF v Sarajeve odniesla Zvláštnu cenu poroty za najlepší film pre mladistvých.

Vibeke Muasya Connie Nielsen, Lars Mikkelsen, Simon Larsen, Amos Odhiambo, Irene Kayeri
Vibeke Muasya
Alexander Gruszynski
Kristian Eidnes Andersen
Morten Højbjerg