Objednať projekciu O filme

Perverzný sprievodca ideológiou

(The Pervert´s Guide to Ideology )

MFF Toronto, BFI London Film Festival
Vel'ká Británia, Írsko 2012 do 12 rokov nevhodné 134min.
  • 16. 01. 2014
  • Dokumentárny

„Brilantné spojenie slovinského filozofa, mysliteľa Slavoja Žižku, britskej dokumentaristky Sophie Fiennes a ich invenčnej interpretácie ideológie.”

Po dokumente Perverzný sprievodca filmom (2006) sa Sophie Fiennes vrhá do ďalšej spolupráce so slovinským kontroverzným mysliteľom Slavojom Žižekom a kombináciou ich netradičných interpretácií filmu ako takého spoločne vytvárajú ďalšiu pozoruhodnú dokumentaristickú reflexiu spoločnosti, aby divákom poodkryli cestu do podstaty ideológie – snov, ktoré formujú naše kolektívne vedomie a konanie.

Ideológia a jej formovanie spoločnosti tvorí základ filozofickej práce Slavoja Žižku, vychádzajúceho z Freudovej psychoanalýzy, ktorá mu pomáha nazerať na svet a porozumieť mu netradičným spôsobom. A zdá sa, že práve rok 2012 bol ten najlepší čas na uverejnenie tohto filmu. Úvahami o filmoch, hudbe, histórii a súčasných spoločenských fenoménoch sa charizmatický Žižek a skúsená Fiennes dopracúvajú k definícii ideológie ako neustále sa meniacej umelo vytvorenej substancie, formujúcej všetky spoločnosti.

Tento mimoriadny dokument bol v roku 2012 uvedený v hlavnej súťažnej sekcii na MFF v Toronte a na BFI London Film Festival.

Sophie Fiennes Slavoj Žižek
Slavoj Žižek
Remko Schnorr
Magnus Fiennes
Ethel Shepherd

Galéria