Objednať projekciu O filme

Pokušenie sv. Toníka

Pokušenie sv. Toníka

(Püha Tõnu kiusamine)

MFF Karlovy Vary 2010 - cena Zvláštne uznanie pre režiséra
Filmový festival v Sundance 2010 - nominácie na cenu Grand Jury Prize
MFF Rotterdam - nominácia na Tiger Award

Estónsko, Fínsko, Švédsko 2009 do 15 rokov nevhodné 110min.
  • Dráma
  • Fantasy
  • Mysteriózny

„V čase, keď bol život v polovici svojej púte, som zablúdil, okolo bol hustý les, ja z pravej cesty som vkročil do húštiny prútia. (Dante Alighieri, Peklo)”

Citát z Dantovho Pekla predurčuje psychické rozpoloženie hrdinu v poradí už tretej celovečernej snímky estónskeho režiséra Veika Õunpuu, ktorá v roku 2010 získala na MFF Karlovy Vary Špeciálnu cenu East of West Award.

Tony, manažér, prežívajúci krízu stredného veku, vedie tichý a pokojný život. Jedného dňa sa však jeho existencia uprostred materialisticky vyprázdneného dekadentného sveta začína rozkladať. Po sérii niekoľkých bizarných okolností, počas ktorých príde o prácu, je svedkom manželkinej nevery a stretne dievča, ktoré bude čoskoro unesené, sa začína Tony postupne vzďaľovať realite. A útek do lesa je len začiatok jeho cesty k objavovaniu vlastnej morálky, dobra, a začiatok halucinogénnej púte, počas ktorej sa Tony čoraz viac vzďaľuje skutočným osobám a nenávratne sa ponára do surrealneho sveta symbolov a alegórií.

Obrazovo fascinujúca čiernobiela úvaha o skutočnej podstate dobra je rovnako intelektuálne stimulujúca ako hravo úsmevná a peklo, do ktorého ústi, je nevyhnutné. Snímka bola nominovaná na cenu Tiger Award na MFF v Rotterdame a na Grand Jury Prize na prestížnom Sundance Film Festival.

Veiko Õunpuu Taavi Eelmaa, Ravshana Kurkova, Tiina Tauraite, Sten Ljunggren, Denis Lavant
Veiko Õunpuu
Mart Taniel
Ülo Krigul
Thomas Lagerman,
Veiko Õunpuu