Objednať projekciu O filme

Jesenné tance

Jesenné tance

(Sügisball)

MFF Benátky - cena Venice Horizons, Medzinárodný festival nezávislých filmov v Bruseli - Grand Prix, MFF Thessaloniki - cena za najlepšiu réžiu ad.
MFF Karlovy Vary, MFF Varšava, MFF Helsinki, MFF Seattle ad.

Estónsko 2007 do 15 rokov nevhodné 123min.
  • Dráma

„Mozaika príbehov obyčajných ľudí v nepriaznivom ročnom období a v jednej neprajnej dobe .”

Mozaikovitý príbeh ukazuje niekoľko vybratých okamihov zo života šiestich ľudí, žijúcich vo veľkom nevzhľadnom konglomeráte činžiakov postavených počas sovietskej éry a všetkých spája pocit osamelosti. Mladý spisovateľ Mati špehuje svoju bývalú manželku a neúspešne randí s inými ženami. August Kask – holič, žijúci fádny život – má rád malé dievčatko, ale jeho správanie je mylne považované za pedofíliu. Slobodná matka Laura sleduje v televízii prihlúple telenovely a odmieta ponuky mužov, pretože im nemôže veriť. Architekt Maurer premýšľa o blahobyte ľudí, ale zabúda na svoju vlastnú ženu, ktorá hľadá útechu v mileneckom vzťahu so šatniarom Theom. Ženy ho síce milujú, ale vzhľadom k jeho nízkemu sociálnemu postaveniu ho neberú vážne.

Jemne štylizovaný a indiferentný svet jednotlivých protagonistov sa rozvíja a graduje počas zimného obdobia a nedáva takmer žiadne odpovede na uvedené otázky. Čo však predsa tento svet ukazuje, je možnosť zasmiať sa tam, kde prežíva nádej.

Režisér snímku Veiko Õunpuu v rokoch 2007 a 2008 obdržal viacero filmových ocenení, medzi nimi Venice Horizons Award na prestížnom MFF v Benátkach, Grand Prize na Medzinárodnom festivale nezávislých filmov v Bruseli, Ceny za Najlepšiu réžiu na MFF v Thessalonikách a v Bratislave, ale aj množstvo ocenení na domácom Black Nights Film Festival v Tallinne.

Veiko Õunpuu Rain Tolk, Taavi Eelmaa, Juhan Ulfsak, Sulevi Peltola, Tiina Tauraite, Maarja Jakobson
Veiko Õunpuu,
podľa knihy Mati Unta
Mart Taniel
Ülo Krigul
Veiko Õunpuu