Objednať projekciu O filme

Únos

Prílohy

Únos

(Kapringen)

MFF Palm Springs - cena Directors to Watch (Tobias Lindholm)
Filmový festival Thessaloniki - cena FIPRESCI, cena Zlatý Alexander

Dánsko 2012 do 15 rokov nevhodné 99min.
  • 26. 09. 2013
  • Dráma

„Veľká osobnosť súčasnej dánskej kinematografie prináša opäť strhujúci psychologický thriller s realisticky vykreslenou atmosférou s neuveriteľnou prácou s nehercami.”

Únos je v poradí druhým celovečerným hraným filmom dánskeho scenáristu Tobiasa Lindholma, kde obsadzuje aj režisérsku stoličku. V dánskej kinematografii však nie je nováčikom. Ako talentovaný scenárista spolupracoval s režisérom Thomasom Vinterbergom na filmoch Submarino (2010) a Hon (2012), a pri tvorbe skvelej snímky z väzenského prostredia R (2011) sa delil o svoju debutujúcu režisérsku stoličku so skúseným dokumentaristom Michaelom Noerom. Tentoraz Lindholm ako jeden z najzaujímavejších mladých dánskych režisérov prináša realisticky vyrozprávaný príbeh mužskej posádky nákladnej lode, ktorú prepadnú somálski piráti v Indickom oceáne. Životy jednotlivých členov posádky sa náhle ocitajú v rukách Somálcov a stávajú sa len predmetom neľútostného vyjednávania pirátov s vládou, sídliacou v Kodani. Podobne ako jeho debut R, aj táto snímka sa vyznačuje dokumentaristickou estetikou a klaustrofóbne budovanou atmosférou strachu a zvyšujúceho sa napätia.

Film v roku 2012 získal cenu Zlatý Alexander a cenu FIPRESCI na MFF Thessaloniki, cenu Directors to Watch na MFF v Palm Springs, Dánske filmové ceny Robert vo viacerých súťažných kategóriách a v tom istom roku bol nominovaný na cenu Grand Prix na MFF v Tokiu za Najlepšiu réžiu.

Tobias Lindholm Pilou Asbæk, Søren Malling, Dar Salim
Tobias Lindholm
Magnus Jønck
Hildur Guðnadóttir
Adam Nielsen

Galéria