Objednať projekciu O filme

Dirch

Únie dánskych filmových kritikov - Bodil Award (najlepší herecký výkon v hlavnej a vedľajšej úlohe)
Dánská filmová akadémia - Robert Award (šesť filmových cien)
Dánsko 2011 do 15 rokov nevhodné 109min.
  • 25. 04. 2013
  • Biografický
  • Dráma

„Obrovský talent je veľkým darom, no zároveň aj veľkým bremenom, až prekliatím.”

Dánsky režisér Martin P. Zandvliet, ktorý medzinárodné uznanie filmových kritikov i divákov získal už za svoju prvotinu Aplauz (2009), tentoraz do našich kín prichádza so svojím druhým celovečerným hraným filmom, predstavujúcim životopisný príbeh dánskeho komedianta Dircha Hartviga Passera.

Dirch (18. máj 1926 – 3. september 1980) bol uznávaným a obľúbeným dánskym hercom. Preslávil sa predovšetkým svojimi improvizačnými schopnosťami a vďaka bohatej filmografii, pozostávajúcej z 90 filmov, bol jedným z najvýraznejších hercov Dánska. Snímka však odkrýva jeho večnú samotu pod rúškom nablýskanej slávy a jeho sebazničujúcu posadnutosť úspechom u kritikov aj u divákov.

Od svojej premiéry v auguste 2011 získal Zandvlietov film niekoľko prestížnych lokálnych ocenení. Okrem cien Bodil Award za najlepší herecký výkon v hlavnej a vedľajšej úlohe, ktoré sú udeľované Úniou dánskych filmových kritikov, film dostal ešte ďalších šesť lokálnych filmových cien Robert Award (dánska obdoba Oscarov), udeľovaných Dánskou filmovou akadémiou.

Martin Zandvliet Nikolaj Lie Kaas, Lars Ranthe, Lars Brygmann, Malou Reymann, Morten Kirkskov
Anders Frithiof August,
Martin Zandvliet
Jesper Tøffner
Sune Martin
Per Sandholt

Galéria