Objednať projekciu O filme

Bojovníčky

Prílohy

Bojovníčky

(Kriegerin, Die)

MFF Bratislava 2011 - Grand Prix
Nemecká filmová akadémia 2012 - Deutscher Filmpreis
Nemecko 2011 do 15 rokov nevhodné 100min.
  • 26. 07. 2012
  • Dráma

„Drsný príbeh drsných bojovníčok za „čistú“ rasu.”

Vo filmoch Davida Wnendta už tradične cítiť hĺbkové poznanie tzv. „východonemeckej situácie“ – časti Nemecka s vysokou nezamestnanosťou, nárastom rasovo motivovaných násilných činov voči prisťahovalcom a s inklinovaním mladých ľudí k neonacistickým skupinám. Niekoľkoročná Wnendtova reflexia tohto stavu sa pretavila do konkrétnej podoby v jeho absolventskom debute o dievčatách spätých s neonacizmom. A jeho Bojovníčky nie sú výnimkou.

Hlavnou postavou filmu je Marisa, 20-ročné nemecké dievča, ktoré nenávidí imigrantov, Židov, vojakov a „všetkých”, ktorých obviňuje za úpadok jej krajiny. Provokuje, požíva alkohol, bije sa a jej ďalším tetovaním bude portrét Adolfa Hitlera. Jediné miesto, kde sa cíti ako doma, je neonacistický gang, ku ktorému patrí, a kde sú nenávisť a násilie na dennom poriadku. Ale Marisine presvedčenia sa začnú uberať iným smerom, keď náhodou stretne mladého afgánskeho utečenca. V konfrontácii s jeho názormi prichádza Marisa k poznaniu, že „čierne” a „biele” princípy jej gangu nie sú tou jedinou možnou cestou. Bude však Marisa schopná vymaniť sa spod vplyvu neonacistickej skupiny?

Film získal 15 filmových cien a 4 nominácie v rôznych kategóriách na viacerých filmových festivaloch. V roku 2011 dostal cenu MFG Star na Televíznom filmovom festivale v Baden-Badene, cenu Grand Prix na MFF v Bratislave a v roku 2012 bol film ocenený viacerými soškami Deutscher Filmpreis, najprestížnejšími nemeckými filmovými cenami, udeľovanými Nemeckou filmovou akadémiou.

David Wnendt Alina Levshin, Jella Haase, Sayed Ahmad, Gerdy Zint, Lukas Steltner
David Wnendt
Jonas Schmager
Andreas Wodraschke
1:1,85

Galéria