Objednať projekciu Prehrať film O filme

Rozkaz

Prílohy

Rozkaz

(Käsky)

Cena Jussi (filmová národná cena) - najlepšia kamera
Fínsko, Grécko, Nemecko 2008 do 15 rokov nevhodné 115min.
  • 01. 01. 2012
  • Dráma
  • Historický

„Príbeh dvoch ľudí z opačných táborov, ktorých spojila vojna a toto osudové stretnutie im raz a navždy zmenilo život.”

V poradí už siedma celovečerná hraná snímka jedného z najúspešnejších a najznámejších režisérov súčasného fínskeho filmu je nakrútená na motívy rovnomenného románu fínskej autorky Leeny Lander z roku 2003.

Začiatkom 20. storočia, v roku 1905, Rusko prehralo vojnu s Japonskom, následkom čoho v Rusku vypukla revolúcia, ktorá sa rozšírila aj do susedných krajín. Vo Fínsku tak vznikla Sociálno-demokratická strana a rozpútala sa krvavá občianska vojna a politický boj o moc. Na jednej strane stála Biela garda (Suojeluskunta/White Guards), podporovaná Švédmi a Nemcami, na druhej strane zase Červené gardy (Punakaarti/Red Guards), podporované Rusmi. Medzi nimi bolo aj okolo 2 000 žien.

Príbeh filmu Rozkaz, sledujúci osud jednej lásky medzi červenou gardistkou a bielym gardistom, sa začína v apríli roku 1918, kedy je celá Európa znivočená prvou svetovou vojnou a Červené gardy sú vo Fínsku porazené. Vojak Aaro Harjula sa vracia z Nemecka a pripája sa k vládnemu vojsku. Vzápätí je však svedkom surových znásilnení a hromadných popráv, ktoré otrasú jeho vierou a doterajšími ideami. Náhodne stretáva odhodlanú revolucionárku (Pihla Viitala) a jeho život sa prevráti naruby.

Film, ponúkajúci intímny a neokázalý obraz vzťahu medzi Aarem a Miinou, uviedol rodáčku z Helsínk, herečku Pihlu Viitalu, do medzinárodného povedomia.

Rok po svojom uvedení snímka získala filmovú národnú cenu Jussi v kategórii najlepšia kamera.

Aku Louhimies Samuli Vauramo, Pihla Viitala, Eero Aho
Leena Lander,
Jari Rantala
Rauno Ronkainen
Pessi Levanto
Benjamin Mercer