Objednať projekciu Prehrať film O filme

Stockholm East

Prílohy

Stockholm East

(Stockholm Östra)

MFF Bratislava 2011 - Najlepšia herečka (Iben Hjejle)
Švédsko 2011 do 12 rokov nevhodné 95min.
  • 08. 03. 2012
  • Dráma

„Nebezpečná cesta vášne a lži.”

Prvý celovečerný hraný debut švédskeho televízneho režiséra Simona Kaijsera predstavuje dojemný a podmanivý milostný príbeh dvoch ľudí spojených tragédiou, ktorá si vybrala daň na ich životoch i vzťahoch.

Film nás privádza na idylické predmestie švédskeho hlavného mesta. Hlavnými hrdinami príbehu sú dvaja celkom obyčajní ľudia – Johan a Anna. Aj keď žijú v rovnakej štvrti neďaleko od seba, navzájom sa nepoznajú a žijú si svoj vlastný spokojný život. Ich osudy nečakane prepojí tragická udalosť – Johan, hoci nie vlastnou vinou, zrazí a zabije Anninu malú dcérku Tove. Ani jeden z nich sa s hrozným nešťastím nedokáže psychicky vyrovnať a márne hľadá oporu u svojich najbližších. Jedného dňa sa obaja protagonisti stretávajú na vlakovej stanici Štokholm Východ. Vzniká medzi nimi prazvláštny vzťah, založený na obojstrannej lži. Anna predstiera, že jej dcéra žije a v neznámom mužovi nachádza vytúženého priateľa, ktorý je ochotný počúvať jej výmysly. Johan, ktorý zatají svoju pravú identitu, sa pravidelnými schôdzkami s Annou zase snaží odčiniť vlastnú vinu. Počiatočné priateľstvo postupne prerastá v hlboký milostný cit. Je však len otázkou času, kedy hrôzostrašná pravda vyjde najavo.

Režisér sa snaží vyhýbať zbytočným dialógom a sústreďuje sa na rozprávanie filmovými obrazmi. Tam, kde by iní tvorcovia mali problém neskĺznuť k samoúčelnému citovému vydieraniu, si režisér Kaijser vystačí s podmanivými detailmi skormútených tvárí protagonistov.

Iben Hjejle, predstaviteľka Anny, získala v roku 2011 cenu na Bratislavskom medzinárodnom filmovom festivale a snímka bola nominovaná na viaceré národné filmové ceny Guldbagge.

Simon Kaijser Lars-Erik Berenett, Anna Godenius, Annika Hallin, Iben Hjejle, Jimmy Lindström, Liv Mjönes, Mikael Persbrandt
Pernilla Oljelund
Per Källberg
Leif Jordansson
Simon Kaijser,
Agneta Scherman

Galéria