Objednať projekciu O filme

Dokonalý zmysel

Prílohy

Dokonalý zmysel

(Perfect Sense)

MFF Edinbourgh 2011 - Best New British Feature
MFF Philadelphia, MFF Bratislava - Cena divákov
Veľká Británia, Švédsko, Dánsko, Írsko 2011 do 15 rokov nevhodné 92min.
  • 19. 01. 2012
  • Dráma
  • Romantický
  • Sci-Fi

„Čo dáva zmysel nášmu životu? Sú to naše zmysly?”

Zatiaľ čo Susan a Michael objavujú nové a nečakane hlboké city, ľudia na celom svete sa začínajú cítiť podivne, akoby niečo ovplyvňovalo ich emócie. Je to preto, že sú zamilovaní, alebo sa svet okolo nich citovo rozpadá?

Už sme si zvykli na hollywoodske filmy o globálnych katastrofách s opakujúcou sa dramaturgickou šablónou a so šokujúcimi počítačovými špeciálnymi efektmi. Mackenzieho Dokonalý zmysel je však neamerický film, ktorý k tomuto žánru pristupuje úplne z iného uhla pohľadu. Má dve navzájom previazané dejové línie: prvou je milostný príbeh mladých ľudí – šéfkuchára a epidemiologičky zo susedstva. Druhá dejová línia sleduje prepuknutie záhadnej nákazy v rôznych častiach sveta, ktorá spôsobuje, že postihnutí ľudia postupne strácajú najskôr čuch, potom chuť a nakoniec sluch. Film prostredníctvom vnútorného hlasu kombinovaného s dokumentárnymi zábermi z rôznych častí sveta zároveň podáva veľmi dôležité sociálne posolstvo, ktoré naznačuje, že možným dôvodom tejto globálnej katastrofy je to, že ľudia zanedbali svoje životné prostredie a následne i sami seba.

Dokonalý zmysel sa vyznačuje zaujímavými štylistickými prostriedkami filmu, vďaka ktorým divák nadobúda dojem, že spoločne s postavou stráca sluch, a súčasne je výnimočne intímnym spracovaním postapokalyptickej témy. O soundtrack sa postaral Max Richter a stvárnenia hlavných postáv sa brilantne zhostili Eva Green a Ewan McGregor.

Tento výnimočný film získal v roku 2011 cenu Best New British Feature na MFF v Edinbourghu, Cenu divákov na Filmovom festivale vo Philadelphii a na MFF v Bratislave.

David Mackenzie Ewan McGregor, Eva Green, Connie Nielsen, Stephen Dillane, Ewen Bremmer, Denis Lawson, Richard Mack
Kim Fupz Aakeson
Giles Nuttgens
Max Richter
Jake Roberts
1:2,35
Dolby Digital

Galéria