Objednať projekciu O filme

Kto, ak nie my

(Wer wenn nicht wir)

Berlinale 2011 - Cena Alfreda Bauera, film v hlavní soutěži
Nemecko 2011 do 15 rokov nevhodné 124min.
  • 09. 02. 2012
  • Dráma

„Podmanivo nakrútený skutočný príbeh jednej explozívnej éry.”

Celovečerný hraný debut cenami ovenčeného nemeckého dokumentaristu Andresa Veiela ponúka zaujímavý pohľad na obdobie pred takzvanou „Nemeckou jeseňou“ v roku 1977. Jeho milostný príbeh je úzko spätý s historickými udalosťami, ktoré v Berlíne predchádzali teroristickým útokom jednotiek ľavicovo-orientovanej militantnej organizácie RAF (Rote Armee Fraktion, predtým známej ako skupina Baader-Meinhof Gang).

Príbeh filmu sa začína v prvej polovici 60. rokov, keď sa počas štúdia v Tübingene zoznámia a vášnivo do seba zamilujú syn národno-socialistického, nacistami oslavovaného básnika Bernward Vesper a farárova dcéra, Gudrun Ensslinová. Spoločne sa odsťahujú do Berlínskym múrom opevneného Západného Berlína a preniknú do spoločensky izolovanej ľavicovo-orientovanej bohémskej komunity. Rastúci nepokoj vtedajšej doby na nich začne intenzívne pôsobiť a obaja mladí ľudia sa snažia bojovať proti konformizmu a popieraniu skutočnosti. Na konci 60. rokov sa Gudrun pridáva ku skupine rebelského Andreasa Baadera a Bernward riskuje svoje zdravie užívaním psychedelických drog v snahe konečne dopísať knihu apelujúcu na potrebnú zmenu sveta.

Andres Veiel August Diehl, Lena Lauzemis, Alexander Fehling, Thomas Thieme, Imogen Kogge, Michael Wittenborn, Susanne Lothar
Andres Veiel
Judith Kaufmann
Annette Focks
Hansjörg Weißbrich
1:2,35
Dolby Digital EX