Objednať projekciu O filme

Nannerl, Mozartova sestra

Prílohy

Nannerl, Mozartova sestra

(Nannerl, la soeur de Mozart)

MFF Chicago - Zlatý Hugo (nominácia)
Francúzko 2010 do 15 rokov nevhodné 120min.
  • 01. 09. 2011
  • Dráma
  • Historický

„18. storočie… žena – huslistka? Hudobná skladateľka? Nemožné!”

Skúsený francúzsky režisér René Féret (Krstiny, 1988; Svetlo v tme, 2008…) v tomto filme odhaľuje nie veľmi známy osud Mozartovej sestry, vyrastajúcej a žijúcej v tieni obrovskej slávy talentovaného brata.

Príbeh sa začína v roku 1763 a sleduje neľahký život Mozartovej rodiny, večne putujúcej z jedného kráľovstva do druhého, v ktorých šľachta žasne nad zázračným talentom mladého Wolfganga. Jeho o 5 rokov staršia sestra Nannerl, skvelá speváčka, čembalistka a huslistka, však bola prvá, ktorá bola považovaná za zázračné dieťa rodiny. Teraz však vystupuje už len ako Wolfgangova sprievodkyňa a postupne ustupuje do úzadia pred jeho prudko rastúcou slávou. Jej otec sa podriaďuje spoločenskému úzu a „pre jej vlastné dobro“ jej zakáže pokračovať v hre na husliach a v komponovaní vlastných skladieb. A to aj napriek tomu, že si je jej mimoriadneho talentu vedomý. Nannerl je znechutená zväzujúcimi spoločenskými konvenciami vychádzajúcimi z pohlavia a odmieta sa zmieriť s neveselými kariérnymi vyhliadkami, ktoré ju čakajú.

Nannerl, Mozartova sestra je dielo vizuálne atraktívne a René Féret sa vyhýba zvyčajným žánrovým klišé aj dojímavým melodramatickým zápletkám. Volí statické zábery a hľadisko nezúčastneného pozorovateľa udalostí príbehu. Dej filmu necháva voľne plynúť a pozorným okom sleduje každodenné konanie svojich hrdinov. Pod krásnym barokovým povrchom však nájdeme intímnu výpoveď o útrapách ženy v dôsledku potlačovaného talentu a zranených citov.

Snímka bola v roku jej uvedenia nominovaná na Zlatého Huga v kategórii najlepší hraný film na MFF v Chicagu.

René Féret Marie Féret, Marc Barbé, Delphine Chuillot, David Moreau, Clovis Fouin, Lisa Féret, Nicolas Giraud, Dominique Arcas, Salomé Stévenin
René Féret
Benjamín Echazarreta
Marie-Jeanne Serrero
Fabienne Féret