Objednať projekciu O filme

Lurdy

Prílohy

Lurdy

(Lourdes)

MFF Varšava - Grand Prix, Warsaw Award
MFF Benátky - Cena FIPRESCI, Cena Brian, Cena SIGNIS, Cena Sergia Trasattiho
European Film Award - Najlepší herecký výkon
Francúzko, Nemecko, Rakúsko 2009 do 12 rokov nevhodné 96min.
  • 05. 04. 2012
  • Dráma

„Slávne pútnické miesto a skupina pútnikov, čakajúcich na zázrak.”

V poradí tretí celovečerný hraný film rakúskej režisérky Jessicy Hausner nesie názov francúzskeho ikonického mesta pútnikov Lurdy, ktoré je považované za posvätné miesto nádeje, útechy, a v neposlednom rade za miesto zázrakov.

Film rozpráva príbeh nie príliš veriacej Christine, ktorá je pripútaná na invalidný vozík. Aby sa necítila taká osamelá, vydá sa na výlet do Lúrd a v sprievode ostatných pútnikov sa zúčastňuje rôznych náboženských rituálov, údajne prinášajúcich duchovné či fyzické uzdravenie. Jedného dňa je však naozaj schopná pohnúť prstami, neskôr rukou, až nakoniec je schopná vstať a chodiť. Je to naozaj zázrak, alebo len dočasné zlepšenie jej stavu? Hausner tu výrazne poukazuje aj na podstatu existencie zázraku a nášho vzťahu k nemu a pýta sa, kto je skutočným strojcom zázraku. Boh, alebo lekári, ktorí posúdia, či ide, alebo nejde o zázrak?

Za túto snímku, poukazujúcu na ambivalentnosť posvätného miesta, samotnej náboženskej viery a zázraku ako takého, Jessica Hausner v rokoch 2009 a 2010 získala švédsku cenu Guldbagge Award, udeľovanú švédskym filmovým inštitútom, Grand Prix a Warsaw Award na MFF vo Varšave a prestížnu cenu FIPRESCI na MFF v Benátkach. Herečka Sylvie Testud, ktorá stvárnila hlavnú postavu Christine, získala v roku 2009 za svoj herecký výkon významnú cenu European Film Award, udeľovanú Európskou filmovou akadémiou.

Jessica Hausner Sylvie Testud, Léa Seydoux, Bruno Todeschini, Elina Löwensohn
Jessica Hausner
Martin Gschlacht
Karina Ressler
Dolby Digital

Galéria