Objednať projekciu O filme

Videokracia

Prílohy

Videokracia

(Videocracy)

MFF Chicago 2009 - nominace na Zlatého Huga za najlepší dokumentárny film
MFF Benátky 2010 - Venice days
Švédsko, Dánsko, Veľká Británia, Fínsko 2009 do 12 rokov nevhodné 85min.
  • Dokumentárny

„Berlusconi ako hviezda mediálneho neba…”

Režisér Erik Gandini žil v Taliansku až do svojich 20 rokov a potom sa presťahoval do Švédska. Tam zistil, že sa dá žiť aj inak, ako to poznal. Televízia nemusí byť plná polonahých tiel, vulgárnosti a estrádnosti a už vôbec nemusí byť priamo prepojená na vládnu moc. Po ďalších 20 rokoch sa vrátil, aby o tom všetkom nakrútil dokument.

Názov Videokracia jasne odkazuje na súčasnú situáciu v Taliansku, vládu televíznej obrazovky. Tá je pre väčšinu Talianov hlavným zdrojom informácií – aspoň tak nás informuje Gandini. A nemáme dôvod mu neveriť, u nás to zrejme nebude inak. Základná situácia je jasná. Silvio Berlusconi je premiérom už tretí raz, zároveň je vlastníkom najväčšieho talianskeho mediálneho koncernu Mediaset a vlastní aj najväčšie vydavateľstvo v krajine. Ako premiér a líder najsilnejšej strany Forza Italia má vplyv aj na štátnu televíziu RAI. Erik Gandini sa nám všednú realitu mediálneho Talianska rozhodol ukázať na konkrétnych ľuďoch a na ukážkach toho, čo sa vlastne v televízii a okolo nej deje. Sú tu najväčšie hviezdy mediálneho neba a vzápätí nám predstavuje bežného mladého muža snívajúceho o kariére v televízii, staršieho agenta, ktorý vyrába z niktošov hviezdy, šéfa paparazzi fotoagentúry, ktorý sa sám stane na istý čas megahviezdou a podobne.

Často sú to obrazy šokujúce, inokedy vtipné. Dokument zobrazuje následky televízneho experimentu, ktorému sú Taliani vystavení už viac ako 30 rokov a diváka zavedie až do tých najvyšších sfér, dokonca až k prezidentskému letnému sídlu na Sardínii.

Film bol v roku 2009 nominovaný na Zlatého Huga za najlepší dokumentárny film na MFF v Chicagu.

Erik Gandini Ricky Canevali, Lele Mora, Marella Giovannelli, Silvio Berlusconi, Fabio Calvi, Fabrizio Corona
Erik Gandini
Manuel Alberto Claro DFF /Lukas
Eisenhauer FSF
Krister Linder,
Johan Söderberg,
David Österberg
Johan Söderberg
1:1,85
Dolby Digital

Galéria